داخلی
 

شایسته سالاری در شهر دانش بنیان

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۳
Share/Save/Bookmark
یادداشت میهمان/دکتر اصغر معمارزاده* اصفهان در طول تاریخ چندین بار به عنوان مرکز کشور انتخاب شده است و در هر دوره کارکردی داشته است که برای نمونه فقط دوره صفویه را بررسی می کنیم.
 
به گزارش ایمنا، موسسان سلسله صفویه مقر خود را قزوین قرار داده بودند که به تبریز و اردبیل که محل تولدشان بود نزدیکی داشت، اما در این پایتخت همه گروه های تشکیل دهنده از حرمسرا گرفته تا لَله گان و سران قبایل شاهسون به توطئه علیه یکدیگر و با دخالت در حکومت به حذف رقبا مشغول بودند.
یکی از دلایلی که شاه عباس را به انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت ترغیب کرد، به غیر از مزیت های طبیعی قرار داشتن این شهر در مرکز کشور، این بود که وی می خواست یک شهر مدرن صنعت بنیان تأسیس کند. وی طراحی و ساخت این شهر  را به دانشمندانی چون شیخ بهایی سپرد.
شیخ بهایی پس از انتخاب این شهر به محلات قدیمی چون جوبیاره و دردشت باب الدشت اعتنا نکرد و شهر جدیدی را در چند کیلومتری این شهر قدیمی بنیاد نهاد و این دارالحکومه شاه عباسی متشکل از  میدان نقش جهانی بود که عالی قاپو محل اسکان و محل سان دیدن و تماشای بازی های آن دوران  بود. دو مسجد شیخ لطف الله و مسجد نقش جهان محل عبادت مومنین و تحصیل طلاب بود. بازار های اطراف این میدان بااتصال به بازارهای فرعی مانند یک شبکه ارتباطی عمل می کردند که برای تحرک اقتصاد بنا نهاده شده بود.
بازارهای شهر صنعت بنیان در یک جامعه کشاورزی به صنایع مورد نیاز آن روزگار فرصت می داد که  طراحی – تولید و فروش رادر چهارگوشه میدان انجام دهند و گسترش مشاغل به طرف بازارهای فرعی بود مثل بازارهای در چهار طرف میدان؛ بازارهای آهنگران، مسگران، نجارها، چیت سازها، قلم کارها، طلا فروش ها، عطارها، کفاش ها دواتگرها(سماورسازها) و فرش فروش ها و...که همه نیازهای مردم آن روزگار را فراهم می کرد. یعنی در روزگاری که ظروف مسی مصرف پخت و پزاستفاده می شد، این ظروف در همین بازار ها تولید می شد.
آهنگران آهن مورد نیاز در وسایل نقلیه همچون گاری و اسب و ساخت شمشیر را تأمین می کردند. عطارها نیازهای دارویی را فراهم می کردند. آنچه دراین سازماندهی مدنظر قرار گرفته بود آن بود که کلیه صنایع کوچک آن زمان در بازارها و محل هایی مانند کاروانسرا و تیمچه و سرا قرار گرفته بود و بر اساس سیستم حمل و نقل آن روزگار نقش مرکز انبار وپخش کالا توسط مرکب و گاری و اسب ایفا می کرد.جاده و بازارها بر همین اساس طراحی شده بود. این بازارها همچون یک شبکه ، امنیت کالا و سرمایه را تامین و آن را از دست راهزنان مصون می داشتند و مانند شبکه به هم مرتبط می کردندو بازار حتی محلات و جمعیت آن را هم به دارالحکومه متصل می کرد.
نکته دوم در این شهر صنعت بنیان فاصله کم تکنولوژیک این صنایع با جهان غرب بود مثالی در این مورد وجود دارد آنکه هنگامی که یکی از سفرا اسلحه ای را به رسم یادبود به شاه عباس هدیه داد وی آن را به پیشکارش سپرد و در عرض 2 ساعت مشابه آن را صنعتگران ساخته و به شاه تحویل دادند.یعنی فاصله تکنولوژیک دنیای غرب با ایران چند ساعت کار بود  یعنی طراحی و اجرا و ساخت یک اسحله فقط چند ساعت زمان برده بود به تدریج این فاصله زیادتر شد و می بینیم که فاصله امروز با تکنولوژی های برتر به اندازه صدسال می باشد. درجهان غرب پیشرفت ها ثانیه ای است و هر دقیقه اختراع جدید در صنعت نرم افزار و سخت افزار مدل ها رخ می دهد. سال ها ست می خواهیم یک اتومیبل مشابه اتومیبل های کره ای بسازیم و نمی شود و در زمینه طراحی، ساخت مصرف سوخت همیشه عقب هستیم. در صورتی که 50 سال قبل ایران تولید پیکان را شروع کرد و یخچال ارج و دیگر وسایل صنعتی آن روزگار کره جنوبی هنوز به صنایع ابتدایی مهم دست نیافته بود ولی امروز می بینیم که کره جنوبی در زمینه اتومبیل و ساخت وسایل خانگی و... شانه به شانه اروپا و آمریکا می ساید و سال ها میلیارد دلار از کار و تولید به دست می آورد.
شهردانش بنیان چیست؟
 اصفهان قرون مختلفی را گذرانده وهمانگونه که شیخ بهایی شهر صنعت بنیان را بنا نهاد، امروز با توجه به شرایط  دنیا باید شهر دانش بنیان را بنیاد نهاد. شهر دانش بنیان متشکل از مجموعه تفکرات و تکنولوژی های جدید همچون کامپیوتر و دانش الکترونیک است که می تواند با استفاده از این علوم، شهر را به سمت و سوی صحیح رهنمون شود .دانش سنتی در زمینه تولید کتب و دانش زمینه های تجربی، انسانی، ریاضی، ادبیات، دینی، شیمی، فیزیک و پزشکی است. همانگونه که در انقلاب صنعتی اروپا، این دانش ها پیشرفت های زیادی کردند و شکوفایی علمی پس از انقلاب فرانسه و انقلاب صنعتی شود.
دانش مدرن و فرامدرن امروزه مورد اقبال نسل جوان است و کلیه آحاد جامعه به سمت و سوی وسایل جدید همچون کامپیوتر، موبایل، ماهواره و شاهراه های اطلاعاتی و شبکه های اجتماعی دوست یابی و جدیداً هم شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی سوق داده شده اند. دنیای غرب این روزها برخلاف سابق اختراعات نرم افزاری و سخت افزاری خود بسیار ارزان در اختیار همه مردم جهان قرار می دهد و بیشتر مردم جهان را به استفاده از این ابزارها به عنوان یک کاربر، تشویق می کند. کاربری که فقط مصرف کننده است. کاربری که خود تفکر نمی کند بلکه در میدانی که برایش باز کرده اند بازی می کند. البته دنیای غرب به هیچ عنوان (High tec) یعنی تکنولوژی برتر را در اختیار جهان سوم قرار نمی دهد. در این میدان هر روز شاهد حجم ذخیره بالاتر کامپیوتر وموبایل هستیم یک کامپیو تر بیست سال پیش حداکثر64 MB حافظه داشت در حالی که امروز یک موبایل 64 گیگ حافظه دارد یعنی هزاربرابر و کامپیوترها چند ترا بایت حافظه دارند یعنی سرعت حافظه کامپیوتر به چندین هزار برابر رسیده است و سخت افزارهای فعلی کامپیوتر و موبایل را به قیمت های ارزان قیمت ارائه می کنند.
درجایی خواندم که مخترعین غربی درصدند موبایل های هوشمند لمسی با قیمت 4 دلار درست کنند تا فقرای جهان که نان شب ندارند هم به اینترنت در شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند.
در این طراحی شبکه دوست یابی FeccBook مشغول معرفی افرادی در سراسر جهان به یکدیگر است که می گویند یک میلیارد عضو دارد دراین شبکه کلمات ، شکل ها و تفکرات جدیدی را وارد دائره المعارف و فرهنگ کلیه جوامع می کند . در کشور ما کامنت و لایک جای پند و اندرز را گرفته و شاید می خواهند  که همه یک زبان مشترک پیدا کنند شاید روزی بخواهند از این شبکه ها استفاده  سیاسی کنند. در دنیای امروز یک کاربر ساده کامپیوتر با یک جستجوی ساده به زیان خود یا به زیان انگلیسی می تواند معلومات سطحی و عمیق از هر چیزی به دست آورد تا خود مطالعه و فکر کند و اصلاً بر سر کتب نرود به همین دلیل    با یک جستجو در گوگل و کلیک ساده می تواند به هر اطلاعی دسترسی پیدا کند فرد توهم دانایی پیدا می کند.
متفکری می نویسد از جهل خطرناک تر توهم دانایی است و امروزه این شبکه های اجتماعی همین گونه اند، آنهایی که اطلاعات وسیع و سطحی به دست آورده و استفاده می کنند فکر می کنند در همه زمینه ها اطلاعات کافی دارند. دانش سطحی این شبکه ها  تفکر را تعطیل می کند. شبکه های اجتماعی به مثابه مرکزی مانند یک حزب، مرکز مبادله اطلاعات  وسیله دعوت به تجمع و مرکز ارائه  شو، موسیقی و... تبدیل شده است. هرچند انگیزه این خدمات مادی به نظر می رسد اما در آینده طراحان اصلی به فکر سوءاستفاده سیاسی و فرهنگی خود خواهند افتاد زیرا امروزه یک  موبایل مانند یک کتابخانه، عامل ارتباط  تامین کننده مسائل علمی و فنی  مالی و...است. این شبکه ها همچون یک معلم با ارائه مطالب در زمینه مهندسی و پزشکی و وکالت و حسابداری به ظاهر به همه خدمت می کنند. بدترین مسئله در این مورد اینکه،  استفاده کننده فقط یک کاربر ساده است
موارد منفی هم تبدیل فرد به یک کاربرغیرمتفکر ومصرف کننده است البته در این شبکه ها یک فرد دانای نااهل می تواند با سلطه برتفکر و ذهن و دین و آئین و روش زندگی افردا تأثیر مخرب بگذارد.
مبانی شهر دانش بنیان
اصلی ترین رکن در شهر دانش بنیان تاسیس مراکز تحقیقاتی و اجرای این نتایج در اداره شهر می باشد باید همچون کشور های غربی درصدی از درامد ملی برای تحقیقات کنار گذاشته شود.
امروزه شهرها به مثابه یک حکومت کوچک درون حکومت بزرگی درآمده اند. پارلمان دارند. قدرت اجرایی دارند و در همه عرصه های زندگی شهروندان دخالت دارند. کارهایی مانند تمیز کردن شهر احداث جاده های جدید اتوبان ها احداث پارک ها فرهنگسرا حل ترافیک و حفاظت از بناهای شهر را انجام می دهند. حتی شهرداری ها بجای وزرات ارشاد معاونت فرهنگی هم دارند،  با احداث و نگهداری فضای سبزتأثیر ان به روح و روان مردم دسترسی دارند و ترافیک را کنترل می کنند و در همه زمینه های زندگی مردم نقش مسقیم دارند چه بهتر که از این فرصت استفاده کنیم.
طراحی شهر آینده باید براساس یک شهر دانش بنیان باشد. در همه عرصه های شهری مانند رفت و آمد و ترافیک و ارتباط شهروندان، ساخت و ساز و فرهنگ سازی تبلیغات شهری واحداث خیابان ها، جمع کردن زباله ها، توسعه شهری ساخت و سازهای شهری ، استخدام کارگران وکار مندان شایسته  انتخاب نقشه  راه شهر (گردشگری) ،ارزش گذاری به تفکرات، (قانون کپی رایت) ایجاد مرکز تحقیقات اقدام شود  مثالی می زنیم در زمینه جمع آوری زباله و تفکیک در مبداء میلیارد تومان پول صرفه جویی نصیب شهر و شهروندان می شود. این جمع آوری با مکانیزه کردن آن هم برای شهروندان سودآور بوده و هم برای شهرداری مفید بوده و چهره شهر از همه جهت زیبا تر شده است. این نیست جز در سایه تفکر دانش بنیان که با اجرای طرح تفکیک زباله در مبدااین سود را به شهر رسانده است  و هزینه زیادی از دوش دولت وشهر برمی دارد. اباید بطور عملی دفرهنگ سازی شود وبا فرهنگ شفاهیتفکر صحیح برای مردم نهادینه شود. شهردار اصفهان برای تودیع رئیس یک دانشگاه با دوچرخه 30 کیلومتر را طی کرده که این از حرکت های دانش بنیان است و در  فرهنگ شفاهی مردم نهادینه می شود و استفاده از دوچرخه را تشویق می کند.
مهم ترین آیتم های شهر دانش بنیان:
1-توسعه
2-درآمد شهر دانش بنیان
3-شایسته سالاری
4-گردشگری به عنوان یک صنعت درآمد ساز
5-فرهنگ و شهر دانش بنیان
توسعه در مقاله به فکر اصفهان یک صد سال آینده باشیم با این Link
به تفضیل توضیح داده ایم که اگر با همین رویه پیش برویم  باغات تخریب و همه را به ساختمان ها تبدیل می کنیم در 50 الی 100 سال آینده اصفهان جایی برای زندگی نخواهد بود. زیرا با این وضع کم آبی و مصرف زیاد وتوسعه نامتوازن شهر نابود می شود. شهری که روزی دلاواله گفته بود که اصفهان شهری در میان باغ هایی زیباست که امروز به باغی میان ساختمان ها مبدل شده است. مسئولین شهرسازی باید در برنامه ریزی 50 ساله فکر کنند و هرچه بیشتر از توسعه  به صورت افقی  پرهیز کرده و با مرتفع سازی فضاهای بازی برای کاشت درخت و فضای سبز و فراهم کنند.از خصوصیات شهر دانش بنیان تفکر حفظ این شهر در منطقه کویری با کمربندی از درختان است و این دانش باید در کلیه شهرداری ها و معاونت های شهرسازی  این تفکر سرلوحه عمل باشد.
آنچه در مورد توسعه شهری تفکر امروز مدیران را نشانه گرفته ایجاد شهری است که هر روز بزرگتر، وسیع تر و پرجمعیت تر می شود و مدیران میدانی برای سازندگان فراهم می آورد و ارزش افزوده آنرا بخش خصوصی به دست می آورد و در پایان ترافیک  مسائل شهری و زباله اش برای شهرداری می ماند. مثالی بزنیم خیابان های جدیدالاحداث مانند توحید طی 22 سال گذشته قیمت زمین از متری 50 هزار تومان به 25 میلیون تومان رسیده است. یعنی 500 برابر شده اگر مساحت دههاهزار متر بر خیابان محاسبه شود.  میلیارد ها نومان جابجایی ثروت انجام شده  ولی چیزی نصیب شهر و شهروندان نشده است. در صورتی که شهردار محترم گروه تحقیقاتی تشکیل دهند. آماده ام با رقم صحیح جا به جایی این ثروت را به نمایش بگذارم که می توانست متعلق به همه مردم باشد.
در توسعه کنونی برنامه 50 و 100 ساله جایی ندارد اگر به نقشه پاریس نگاهی کنیم که مهندس باستیل 200 سال پیش در می یابیم که طی 200 سال گذشته شهر پاریس توسعه متناسبی داشته است و مردم خود را با توسعه هماهنگ کرده اند و در مرکز شهر در یک اپارتمان سی متری  زندگی میکننذ  که این امر برای اکثر مردم ایران هم قابل تصور نیست اما در پاریس همه اینگونه هستند.
روش توسعه المانی برای شهر ها با فرهنگ و اقلیم ایران متناسب است و برای شهرها توسعه محدود دارند اما برای روستاها امکانات وسیعی فراهم می اورند که روستایی از  محل خود مهاجرت نکند در حالی که کارمندومدیرکارخانه برای رسیدن به محل کارروزانه 200-300 کیلومتر مسافت طی میکند که به محل کار خود برسند خاطرم هست که روستای 10هزار نفری در المان 50 کارخانه20 رستوران سطح یک داشت و در سفری تجاری طی یک هفته در 14 رستوران با غذای محلی  کشورهای اروپایی پذیرایی شدیم وامکانات شهروندی در حال توسعه باید بر اساس زیر استوار باشد.
1- شهر و شهردار و شورای شهر بدانند که محدوده ی مساحتی- جمعیتی- فرهنگی- سیاسی- اقتصادی این شهر تا کجاست و این رشد افقی به کجا می خواهد ادامه یابد.
2- اقلیم اصفهان و کلیه شهرها تحقیق شود که توسعه باعث ایجاد شهر توسعه شود. مصرف زیاد و تخریب گیاهان و اکولوژیک شهر توسعه و رشد می کند.
3- آب یکی از مسائل مهم است که این شهر توانایی تأمین آب برای چندین نفر را دارد.
4- اشتغال مولد در مناطق صنعتی مشخص شود که چه صنایعی که برای اصفهان مضر است .باید امروز آن اشخاص که پافشاری کردند تا فولاد مبارکه و ذوب آهن را در گلوگاه آب زاینده رود قرار گیرد که مصرفی معادل مصرف اب شرب شهروندان دارد را به جوابگویی وادارند که چرا فولاد را از بندرعباس لب دریا به این قطب کشاورزی و کم آبی آورد که امروزه آب  از معضلات باشد. در صورتیکه لب دریا مشکل آب ایجاد نمی شد.
مرکز تحقیقات باید به وجود در مورد ماندگاری و انتخاب صنایع در اصفهان اقدام کند شهر دانش بنیان بر اساس تحقیقات پایه گذاری شده است.
درآمد شهری و دانش درآمد داشتن
درآمد یکی از مهم ترین ارکان های اداره شهر می باشد که امروزه به صورت یک سم مهلک برای شهر درآمده است زیرا راجع این مسئله به صورت غیر دانش بنیان و ناهماهنگ عمل می شود. به صورت اولیه و ر سعی می کند با فروش منابع به درآمد دست یابند. خرج خود را کم نمی کنند وهزینه هرچه بیشتر می شد هر روز به حجم  کسری بودجه اش اضافه می شود ولی شهر توسعه می یابد و هزینه  اضافه می شود و برای تامین این هزینه ها فضای شهر تراکم  فروخته می شود و همیشه درآمد ها از هزینه ها عقب است. زیرا به صورت روزمره بدون برنامه هزینه می شود.
پیشنهاد می شود  برای این قسمت مرکز تحقیقات تاسیس شود :
1-درمورد کنترل هزینه ها تحقیق شود
2-درمورد نیاز سازمان اداری شهر به کارمندان تحقیق شود.
3-سیستم مکانیزه کامپیوتری اجرا شود زیرا اکنون کارمندان به کارکامپیوتر مسلط نیستند در کار ها کند هستند و شهر داری نیاز به کارمند بیشتر و این امر هزینه ها را بالا می برد
4- در مورد درآمدهای پایدار شهری تحقیقات  انجام شود کهدرآمد از فروش تراکم نباشد.
5- شایسته سالاری در مورد کارمندان اداره رعایت شود
شهر دانش بنیان و گردشگری روزآمد
مقالات زیادی اینجانب در مورد گردشگری به رشته تحریر درآوردم که  اگر مسئولین شهری به گردشگری به صورت یک مقوله علمی نگاه کنند. این صنعت درامد زیادی برای شهر وندان تولید می کند گردشگری باید تعاریفی در زمینه میزبانی نوع غذایی توریست، وضع گردش و دیدن آثار تاریخی و حرکات مطابق، اصول اسلامی باید تعاریفی در سطح حکومت و شهر داشته باشیم و واقعاً توریست یک سری ازادی تعریف شده داشته باشد. و  یا به طرف یک جامعه طبیعی حرکت کنیم. بسیاری در جهان هستند که علاقه دارند از یک شهر طبیعی دیدن کنند که واکسن و هورمن و سموم و تراریخته در مواد غذایی نباشد. گردشگری دانش بنیان تحقیق در این زمینه ها را طلب می کند که یک توریست ضمن آرامش در دیدار از اثار تاریخی وگردشگری طبیعی از غذای طبیعی، هوای طبیعی و منابع پاک استفاده کنند. باید گروه دانش بنیان گردشگری در زمینه های شرعی، عرفی، اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی، غذایی، ورزشی، اوقات فراغت، آثار تاریخی قدیم و جدید و آب و هوای طبیعی تحقیقات موضعی انجام و به مسیولین ارایه دهد
باید شهری را بنا نهاد که دانش بنیان محوری اش باشد نه اینکه بعد از چند سال تجربه و آزمون و خطا و با از دست دادن کلیه منابع بفهمیم که فلان کارخانه چه زیانی به محیط زیست و آب شهر وارد کرده است. شهری دانش بنیان است که پیش بینی مبانی علمی جزو اصول اولیه اش باشد و متخصصین پست های  تصمیم گیری و تصمیم سازی و اجرائی شهر را به عهده بگیرند نه اینکه اول پست بگیرند و در حین انجام وظیفه  به صورت فرمایشی درس بخوانند و مدرک صحیح و غلط بگیرند.
شهردانش بنیان شهری است که نخبگان توانایی ابراز وجود داشته باشند نه اینکه که افراد عامی و هرکه سواد مسیولیت ها را در دست گیرند و تفکر را به مناقصه و مزایده بگذارند گیریم نخبه ای هم فکری را به صورت کتاب و مقاله به مقام اجرایی ارائه داد  و مسئول برای فکر وایده صندوقی درست کرد و هر از گاه تفکری را از صندوق بیرون آورده و ارائه داد چون صاحب اصلی فکر نیست  به مجرد ایجاد مشکل کل طرح به مشکل می خورد.
فرهنگ و شهر دانش بنیان
رسانه ها و دنیای مجازی و حقیقی یکی از تاثیرگذارترین آیتم ها در مسائل فرهنگی است. ارائه بسته های فرهنگی در شهر، به طور سنتی انجام می شود یعنی مناسبت های مذهبی، ملی، اخلاقی پر از سخنرانی های اندرزآمیز است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد .در اکثریتی از جامعه تاثیر ندارد زیرا اصولاً آن ها در این نوع تفکر نیستند. طراحان غربی با طراحی پازل های فرهنگی و ایجاد فکر و مهندسی ذهن تفکر را چنان آفریده اند که نسل جوان ما را از کودکی اش به این سمت و سو کشیدند یعنی از ابتدا از بازی سوپرماریو در دستگاههای سیگا شروع کردند
در هفت سالگی آنان دستگاه پلی استیشن اختراع شد و بازیهای جدیدی در پلی استیل ما، 1و 2 و 3 و4 ابداع شد.انواع بازی های هماهنگی و فوتیال و بازی های دیگر را به عرصه گذاشتند که نسل جوان به این بازی ها معتاد شد. سپس با اختراع ویندوز و کامپیوتر خانگی بازی ها در این سمت موجب و همه اوقات بشر شد اوقات فراغت و بازی، پس از رواج موبایل هالی لمسی و غیرلمسی و سیستم IOS اپل و اندروید و استفاده همگانی به سرعت این بازی ها شدت گرفت و بازی های جدیدی به بازار آمد که دیگر جنبه های شخصی و مکانی هم اهمیتی ندارد  و چند نفر در چند گوشه دنیا مشغول بازی توسط موبایل های لمسی هستند که مثلا در بازی کلاش با هم به دهکده ای حمله می کنند و سرخوش از پیروزی در جنگ مجازی تمرین آدم کشی می کنند. آیا فکر نمی کنید که در چندین سال آینده این بازی ها در زمینه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برای نوع بشر تعیین تکلیف کنند و سمت و سوی آنان را معلوم کند.البته اثرات این حرکات از هم اکنون مزاحم جهان غرب شده و هراز چندگاهی یک فرد عصبی با اسلحه واقعی گروهی از مردم را به قتل می رساند.
آیا کانال های شبکه های اجتماعی که به نوعی تفکر رواج می دهد و خوشبینانه ترین حالت توهم دانایی ایجاد می کند فکر جوانان را منحرف نمی نماید؟ آیا جایگزین کلماتی چون لایک، Comment، اساتوس و... بجای. اندرز، خرد و دانش جوانان ما را جور دیگری تربیت نمی کند.
چه باید کرد
ابتدا باید تحقیقات راجع به وسایل فرهنگی جدید مثل موبایل ، Facebook، اینستاگرام، تلگرام، شبکه های اجتماعی انجام شود. سپس تحقیقاتی در این ارتباط آموزش ببینند می توان گروه حمله کنندگان به اینستاگرام و کانال اشخاص که هرلحظه آبروی فرهنگی ایران را می برد شناسایی کرد و آموزش داد که شما عقیده خودتان را تبلیغ کنند اگر فلان بازیگر پای رونانلدوی پرتقالی را مصدوم می کند.
با لشکر 300 هزار نفری خود به کانال وی حمله نکنند و فحاشی نمایند . بلکه فکر کنید و کامنت صحیح و اخلاقی بگذارید که ابروی ایران در سطح جهان افزایش یابد یعنی مثلاً عیوب بازی ناجوانمردانه  را متذکر شوند و طرز برد جوانمردانه را و در یک جمله متذکر شوید.
باید در جهان فرا الکترونیک و فرامدرن مردم به سلاح دانایی مجهز شدند و کسانی که کاربر این کانال ها هستند  به علم مجهز شوند چرا نباید این لشکر حمله کننده به صفحات افراد مشهور مطلع نباشند و به تغییر فکر با فکر بپردازند و فرهنگ ایرانی اسلامی را در سطح جهان منتشر کنند؟
چرا از این همه فرد علاقمند نتوانیم فرصت فراهم کنیم که یک درصد از این میلیون ها نفر به اختراع نرم افزار و سخت افزار بپردازند؟
چرا در آمریکا درصد زیادی از منابع خرج مراکز تحقیقاتی در همه رشته ها می شود و در ایران نه ؟
شایسته سالاری در شهر دانش بنیان
شهر دانش بنیان باید مسئولینش  از متفکرین باشند و بتوانند حرکت دانشی و تفکری در شهر ایجاد کنند. اولین قدم شایسه سالاری در قبول مسئولیت افراد است که حتماً متناسب با رشته تحصیلی و تجربیات آنان باشد نمی توان مسئولی انتخاب شود و رشته مرتبط نباشد و یا مرتبط باشد و تجربه نداشته باشد و باخود بگوید خوب معاونت ها از مسئولین فنی استفاده فراهم کرد. مسلماً این پتانسل نخواهد داشت وجود این اصول در همه رشته ها ست که به آن اهمیت و اعتبار می بخشد.
پزشکان، وکلا، مهندسین در امور تئوری و عملی از اصول صحیحی پیروی می کنند. پزشک باید ذروس تئوری را در 6 سال و تجربیات عملی را  تحت نظر استاد در اینترنی به مدت 18 ماه طی کند. پس از سالها ویزیت بیمار داخلی در امتحان تخصص شرکت می کنند و سه تا چهار سال مقیم (رزیدنت) یک بیمارستان می شود و چند هزار صفحه کتاب مطالعه می کند و هر روز عمل می کند و راه تحقیق تئوری عملی را یاد می گیرد مقاله می نویسد و پس از فارغ التحصیلی سالها زحمت می کشد و به تنهایی به اعمال جراحی می پردازد و در این راه چون با جان انسان ها سر و کار دارد حق اشتباه و تجربه ندارد آزمون و خطا نمی تواندانجام دهد. قبل از عمل همه مسائل را چک می کند درحین عمل خود متخصص بیهوشی دستگاه های پیشرفته مراقب جان بیمار است تا وی کار خود را به صحت انجام دهد و چند روز مراقب است تا بیمار به سلامت به منزل رود. سالیانه 7 میلیون عمل جراحی در ایران انجام می شود و میزان خطایی بسیار کم دارد، در رشته مهندسی که فرد پس از فارغ التحصیلی سالها تجربه می کند و عملیات ساختمانی پس از فارغ التحصیلی را انجام می دهد و در طول زمان با تجربه کردن در کنار معمار و مهندس مجرب به کار می پردازد. وکیل پس از فارغ التحصیلی و شرکت در امتحان کانون وکلا 5 سال کارآموزی طی می کنند و پس از آن وکیل می شود.
در امور انسانی آیا اینگونه است؟آیا تحقیقی شده است که در شهرسازی و توسعه شهری ترافیک و جمع کردن زباله، آب وفاضلاب شهری، فضای سبز، روحیه شهروندی، بودجه بندی، درآمد سازی برای شهر سازی، تعیین ضریب توسعه و ضریب جمعیت، ارائه نرم افزار بالادست گردشگری، بارزگانی، شهری، ایجاد خطوط فرهنگی و ارائه بسته های فرهنگی آشنایی اقشار مختلف شهری جوان، پیر، کودک چه باید کرد، ایا در مورد مسئله آب  شهر  متخصصین واقعی تحصیل کرده، مجرب، کارکرده همچون اصول شهری داریم چرا در امر توسعه شهری برای محلی که در آینده به خیابان 40 متری نیاز دارد یک خیابان 15 متری احداث می شود و پس از احداث خیابان به فکر تعریض می افتیم وسالها شهرداری برای آزدسازی آن باید صبر کند و چندین برابر پول دهد؟ آیا شهرداری نباید پیش بینی 50 ساله دیگر را بکند؟ تاکنون نقشه راه چندساله شهر را چه کسی تنظیم کرده است؟ آیا کسی در مثال خیابان توحید اصفهان 20 سال پیش روشن بوده است که سود معامله 500برابر به جیب عده ای رفته است؟
شهر دانش بنیان نیاز به مسئولین  دانشمند دارد که انان باید:
1-تخصص در حوزه های مربوطه داشته باشند.
2- کتاب و مقاله . تئوری در مورد شهر داشته باشند.
3- افراد در سیستم ارتقاء رشد کنند مانند کشورهای خارج  که یک نفر از پایین ترین قسمت به مدت سالیان با تحصیل و تجربه به مقامات می رسند و از به دست آوردن مقام به صورت پرشی به جهشی جلوگیری شود
4- حتماً مسئول با روش تحقیق آشنا باشد و موظف به ارائه سالی چند مقاله و تحقیق باشد.
5- مراکز تحقیقاتی که تأسیس شود که جلسات منظم ماهانه با مسئول داشته باشد. مسئولان موظف به ارائه برنامه های 10 الی 15 ساله باشند.
افراد غیر مرتبط که با آزمون و خطا می خواهند مدیر و مسئول شوند به کناری بروند و یا در مدیریت های اجرایی صرف به کار گرفته شوند.
شهر دانش بنیان نیازمند است که مسئولان اش با متفکرین ایجاد کننده فکر در امور شهری مشورت کنند. و برای این افراد، ارزش مادی و معنوی قائل شوند. علت اقبال مردم به پزشکان این است که می دانند برای یک دستوری که می دهند پشتوانه فکری مکاتبه کتب فراوان و تجربه کاری دارند و آزمون و خطا انجام نمی دهند که برای جان مردم عاقبت خطرناکی دارد. مسائل شهری نیز باید همین گونه باشد که قبل از دستور، مطالعه و تطبیق تجربی و... داده شود. پیشنهاد می شود گروه تحقیقاتی در شهر تشکیل شود و کارنامه 40 ساله شهرداری و 2 ساله آن پس از تشکیل شورا را مورد بررسی قرار دهند و آزمون و خطا را معلوم کنند و کارهای خوب را هم معلوم کنند.
در همین جا به شهردار محترم به عنوان کسی که توان مالی، اجرایی دارند پیشنهاد و جمع متفکرین شهری را پیشنهاد می دهم که چارچوب های سازمانی آن هم بر اساس تحقیقات، تولید فکر و ارائه مشورت به شورای شهر و شهرداری باشد و این جمع به عنوان یکی از قسمت های چارت سازمانی شهرداری مصوب شود که بودجه تحقیقاتی و تولید فکری داشته باشد جا دارد همانگونه که شهرداری قسمت گل و گیاه دارد، قسمت تولید فکر هم داشته باشد./
کد مطلب: 241213
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها