با آغاز پروازهاي مستقيم بين عربستان و اسرائيل

عربستان اسب تراواي اسرائيل در جهان عرب

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱
Share/Save/Bookmark
عربستان سعودي براي جلوگيري از اعتراضات احتمالي در جهان عرب كوشيده است ازترفند "آغاز پروازهاي مستقيم به اسرائيل" براي آغاز روابط با اين كشور استفاده كند.
 
بعد از حمله عربستان سعودي به كشور مسلمان يمن، باز هم چشم جهان اسلام به يك حركت ضد اسلامي ديگر اين كشور روشن شد؛ برقرار شدن پروازهاي مستقیم میان عربستان سعودی با اسرائیل و رونمايي از دو پرواز هواپیمایی اين كشور به فرودگاه بن گوریون! طبق گفته معاون وزیر حمل و نقل عربستان، تصمیم به برقراری پرواز مستقیم میان عربستان و اسرائیل در کابینه دولت های دو طرف مورد بررسی قرار گرفته و در آخر تایید شده است.  تل آویو و بندر شهر حیفا دو شهراسرائيلي هستند که احتمالا عربستان به آنها پرواز مستقیم خواهد داشت.  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از این اقدام عربستان با قدرت حمایت كرده و اصرار دارد که پروازهای هواپیمایی های عربستان به اسرائیل افزایش یابد.
هر چند اين نخستين بار نيست كه كشور داعيه دار رهبري جهان اسلام و خادم حرمين شريف(!!!) با دشمن شماره يك كشورهاي اسلامي وارد مذاكره و تبادل شده است؛ اما شروع پروازهاي مستقيم ميان دو كشور حاوي پيامهايي است كه نمي تواند از ديد تحليلگران مخفي بماند. در درجه نخست، رونمايي از پروازهاي مشترك به معناي پايان رسمي مخاصمه عربستان با اسرائيل و چراغ سبزي براي ساير كشورهاي عربي دنباله رو عربستان است كه از اين پس ديگر اسرائيل دشمن و تهديدي براي كشورهاي عربي نيست و همگي مي توانند با خيال راحت، مناسبات مخفيانه خود با اين كشور غاصب را آشكار و علني سازند.  بنابراين شايد بي راه نباشد بگوييم از اين مقطع به بعد، ورق خصومت تاريخي اعراب با اسرائيل برگشت و آرمان آزادي و استقلال فلسطين در زير منفعت طلبي هاي خودخواهانه عربستان دفن گرديد.
از سوي ديگر استفاده از راهكار "برقراري پروازهاي مستقيم " براي آغاز روابط دو كشور ناشي از نوعي دورانديشي سياسي و امنيتي مقامات دو كشور است. اگر عربستان و اسرائيل روابط دوجانبه را با گشايش سفارت و تبادل سفرا آغاز مي كردند؛ اين امر مي توانست اعتراضات بخشهايي از جامعه عربي  كه  همچنان به آرمان فلسطين پايبند هستند را به دنبال داشته باشد؛ اما آغاز روابط  از يك حوزه اجتماعي طبيعتاً واكنشهاي كمتري را به دنبال دارد. بنابراين عربستان و اسرائيل با اين شيوه آغاز روابط كوشيده اند از بار سياسي شروع مناسبات ديپلماتيك خود بكاهند و تنشهاي احتمالي در اين زمينه را به حداقل برسانند. بدين ترتيب عربستان كوشيده است به صورت خزنده و نامحسوس به دشمن دشمن خود (جمهوري اسلامي ايران) نزديك شود و از اين پس شاهد همكاري هاي هر چه بيشتر آنها در سطح منطقه براي ضربه زدن به منافع ايران خواهيم بود. نتانیاهو نيز با اين اقدام تلاش نموده تا با اعمال نفوذ بر حلقه ضعيف و البته پر مدعاي جهان اسلام، حداقل در كوتاه مدت كشورش را از انزوای منطقه اي  خارج كرده و از دروازه عربستان، به درون ساير كشورهاي عربي نيز نفوذ كند.
 
کد مطلب: 239517
 


 
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها